Archiwa: Kościoły

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela PP. Norbertanek na Zwierzyńcu

Pierwotny romański kościół wraz z klasztorem, wzniesiony został w drugiej połowie XII stulecia dla przybyłych tutaj w 1162 r. norbertanów z Doxau, położonego na obszarze Czech. Fundatorem kościoła był Jaksa z Miechowa, możnowładca z rodu Gryfitów, charakterystycznym i do dziś widocznym elementem romańskiej architektury, jest późnoromański portal wejściowy, pochodzący z drugiej połowy XIII stulecia. Świątynia, …

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela PP. Norbertanek na Zwierzyńcu Read More »

Sanktuarium ECCE HOMO SS. Albertynek

Kościółek „Ecce Homo” ledwie widać zza muru klasztoru ss. albertynek. Sanktuarium znajduje się w Krakowie Olszy przy ul. Woronicza. Zaprojektowali go Marzena i Wojciech Kosińscy w stylu góralskim, żeby przypominał pustelnię na Kalatówkach, zbudowaną przez Brata Alberta. Drewniany dach, a w środku to, co najważniejsze: – Chrystus Eucharystyczny, obraz „Ecce Homo” i relikwie św. Brata …

Sanktuarium ECCE HOMO SS. Albertynek Read More »

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej OO. Augustianów

Kościół wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów jest przykładem zespołu budowli w stylu gotyckim. Powstanie zespołu klasztornego związane jest ze sprowadzeniem przez Kazimierza Wielkiego z Pragi augustianów, zakonu mendykanckiego, co miało miejsce w 1342 roku. W swej obecnej postaci kościół św. Katarzyny to trójnawowa bazylika, powielająca w swej konstrukcji elementy krakowskiego systemu filarowo-skarpowego. Największe wrażenie …

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej OO. Augustianów Read More »

Kościół św. Bernardyna ze Sieny OO. Bernardynów

Pierwotny kościół był drewnianą budowlą wzniesioną w 1453 r. z fundacji kardynała Zbigniewa Oleśnickiego dla konwentu zreformowanej gałęzi franciszkanów, zwanej bernardynami. W 2 połowie XV w. powstał murowany obiekt, zniszczony przez najazd szwedzki w 1655 r. Obecny barokowy kościół pochodzi z lat 1659-76; zbudowany według projektu architekta Krzysztofa Mieroszewskiego. Kościół św. Bernardyna jest budowlą trójnawową, …

Kościół św. Bernardyna ze Sieny OO. Bernardynów Read More »

Kościół Bożego Ciała

Budowę świątyni rozpoczęto około roku 1342 i kontynuowano przez kilka lat, wynosząc mury prezbiterium na wysokość ponad 10 metrów. Po tym czasie nastąpiła przerwa w budowie, którą wznowiono pod koniec lat 60-tych XIV wieku – zmieniono wtedy też koncepcję wyglądu świątyni: pierwotnie planowany korpus halowy (wszystkie nawy równej wysokości), zastąpiono bazylikowym. Legenda mówi, że do …

Kościół Bożego Ciała Read More »

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwotny drewniany kościół powstał przed lokacją miasta (przed wytyczeniem obszaru Rynku), co tłumaczy jego niesymetryczną orientację względem obecnego Rynku Głównego, natomiast pierwszy murowany kościół w stylu romańskim wybudowano w latach 1221-1222. W tym czasie, przeniesiono do nowo wybudowanej świątyni, parafię z dawnego drewnianego kościoła św. Trójcy. Pod koniec XIII wieku rozpoczęły się prace przy budowie …

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Read More »

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Serca Jezusowego to przykład modernizmu w architekturze polskiej. Został wzniesiony w początkowych latach XX wieku, dokładnie między 1910 a 1921 rokiem, według projektu Franciszka Mączyńskiego. Przy jego tworzeniu pracowało wielu wybitnych artystów tamtego okresu, m.in. Xawery Dunikowski, twórca postaci Chrystusa nad głównym portalem, Jan Bukowski – autor polichromii, Karol Hukan wykonawca rzeźb świętych, z …

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa Read More »

Bazylika św. Floriana

Kolegiata św. Floriana – obecnie jest barokową, trójnawową budowlą bazylikową z fasadą zwieńczoną dwiema wieżami. Na fasadzie umieszczona jest figura świętego Floriana, a wejście do świątyni stanowi neobarokowa kruchta z początków poprzedniego stulecia. W 1185 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy i biskup krakowski Gedko sprowadzili do Krakowa relikwie św. Floriana i ufundowali kościół. W XV w. …

Bazylika św. Floriana Read More »

Kościół św. Marka

Położony przy skrzyżowaniu ulic Św. Marka i Sławkowskiej. Kościół ufundował w 1263 r. książę krakowski Bolesław Wstydliwy dla sprowadzonych z Pragi zakonników reguły św. Augustyna, w Polsce zwanych Markami (od imienia patrona) lub Rogaczami (od kształtu noszonych kapeluszy). Pod koniec trzynastego stulecia wzniesiono ceglane prezbiterium, zakończone prostą ścianą. W ciągu XV wieku wybudowano trzynawowy halowy …

Kościół św. Marka Read More »